- Maja Świerczewska
- Inspiracje
Planując aranżację sypialni, większości osób zależy przede wszystkim na stworzeniu w niej efektu przytulności. Ciepła, wyciszona, ale także urządzona w dobrym guście sypialnia sprzyja efektywnemu wypoczynkowi i ułatwia odprężenie. Jak zaplanować wystrój tego pomieszczenia, aby nie popełnić aranżacyjnej gafy?
Niezawodne sposoby na przytulną sypialnię
Od czego rozpocząć urządzanie przytulnej sypialni? Dobrym rozwiązaniem będzie wybór kolorów, które wspierają proces wyciszenia i działają na umysł wręcz kojąco. W sypialni najlepiej sprawdzają się barwy ciepłe, ale stonowane, czyli nie intensywne czerwienie lub odcienie pomarańczowego, lecz złamana biel, beże, brązy oraz pastele. Na tle w postaci jasnych ścian i drewnianej podłogi dobrze zaprezentują się drewniane meble, z których najważniejsze jest oczywiście łóżko. To, co znajdzie się na nim, również wpływa na charakter sypialni. Tekstylia to kolejny ważny element wystroju, nadający przytulność. W sypialni o taki efekt pomogą zadbać nie tylko narzuty i poduszki dekoracyjne, ale również dywany oraz zasłony czy firany. Dobrym rozwiązaniem jest wprowadzenie do pomieszczenia ciepłej kolorystyki, zaplanowanie optymalnego, kameralnego oświetlenia i dobranie do wystroju dekoracji, które nawiązują do natury. Mogą to być zarówno tapety z motywem florystycznym, jak i panele ścienne, na przykład panele fornirowane, czyli listewki pokryte cienkimi plastrami naturalnego drewna.
Przytulna sypialnia z drewnianymi akcentami
Jak zostało wspomniane, ważnym sprzymierzeńcem w walce o przytulną sypialnię jest motyw nawiązujący do świata natury. Takim sprawdzonym motywem, który pozwala zadbać zarówno o ciepło aranżacji, jak i o jej elegancję, jest drewno - w wersji prawdziwej, ale także w formie laminatu, który doskonale takie drewno imituje. Dodatkiem do przytulnej sypialni mogą być więc drewniane lamele dekoracyjne, czyli listewki montowane pionowo lub poziomo na ścianach czy suficie. Najczęściej trafiają one na ścianę za łóżkiem, którą zabezpieczają wtedy również przed uszkodzeniami. Wąskie lamele można montować jednak nie tylko na całej ścianie. Bardzo ciekawy efekt aranżacyjny daje również instalacja listewek na części ściany - symetrycznie lub asymetrycznie. Stworzone w ten sposób tło doskonale eksponuje na przykład lustro lub plakat w ozdobnej ramie. Warto wspomnieć także o ciekawym rozwiązaniu, jaki stanowi listwa DIY, czyli listwa z płyty MDF, którą można przyciąć i przykleić na ścianie w dowolny sposób, a następnie pomalować na wybrany kolor. Taki produkt stwarza niezliczone możliwości, gdyż nie ogranicza projektanta do dekoracji pionowych czy poziomych - listwy można montować pod kątem, tworząc niebanalne mozaiki wzorów geometrycznych.
Drewniane panele akustyczne – piękno i funkcjonalność
Poza walorami wizualnymi, lamele mają do zaoferowania znacznie więcej zalet praktycznych - zwłaszcza w przypadku sypialni, która wymaga wyciszenia. Dekoracje tego typu ocieplają wnętrze i nadają mu charakter, ale też świetnie wygłuszają pomieszczenie. Lamele na filcu czy płycie tłumią dźwięki, co pozwala odciąć sypialnię od pozostałej części domu, nawet jeśli sąsiaduje ona na przykład z kuchnią czy salonem. Warto wziąć to pod uwagę, jeśli mamy duże problemy z zasypianiem. Lamele z drewna stanowią przy tym rozwiązanie ponadczasowe, czyli takie, które nigdy nie wyjdzie z mody i dobrze zaprezentuje się w każdej aranżacji, niezależnie od jej stylu.
Przytulna sypialnia to miejsce, które sprzyja wypoczynkowi i ułatwia regenerację. Taki efekt w prywatnym pokoju można osiągnąć z kolei za sprawą odpowiednio dobranych kolorów, materiałów i motywów, które nawiązują do natury, a tym samym skutecznie harmonizują przestrzeń.