- Maja Świerczewska
- Inspiracje
Rustykalny styl aranżacyjny to styl swojski, nawiązujący do przytulności wiejskich drewnianych domków. Można jednak wprowadzić go również do mieszkania w bloku czy do domu wolnostojącego. Co ważne, samodzielne stworzenie rustykalnych aranżacji nie jest trudne, ponieważ w tym przypadku nie wszystko musi idealnie do siebie pasować. Jakie dodatki wybrać do wnętrz rustykalnych?
Styl rustykalny - charakterystyka
Aby lepiej zrozumieć, jakie dodatki będą pasowały do rustykalnych wnętrz, należy przenalizować dokładniej charakter tego stylu aranżacyjnego. Wnętrza rustykalne mają stanowić ukłon w kierunku spokojnego życia na wsi, a tym samym w kierunku natury. Dominującą paletą barw w takim mieszkaniu stanowić będą barwy ziemi, czyli subtelne odcienie bieli, beżu, szarości czy zieleni. Nie zabraknie jednak również bardziej wyrazistych dodatków, na przykład w kolorze czerwonym. Jeśli chodzi o materiały, to w stylu rustykalnym dominującym surowcem pozostaje drewno, obecne na ścianach, podłogach, w formie ciężkich, solidnych mebli i drzwi. Obok niego pojawiać się będzie również kamień, a nawet beton, co stanowi bardzo zjawiskowe połączenie, dodające wnętrzom rustykalnym nowoczesności.
Styl rustykalny w mieszkaniu – wady i zalety
Największą zaletą mieszkania w stylu rustykalnym jest jego przytulność, czyli ciepły, zachęcający do wypoczynku charakter wnętrz. Taki efekt uzyskuje się za sprawą kolorów, materiałów i dekoracji - naturalnych, nawiązujących do dawnych czasów i swojskiego klimatu. Ozdobą rustykalnego mieszkania mogą być między innymi drewniane lamele dekoracyjne, umieszczone na ścianie, na suficie, w formie ścianki działowej czy balustrady. Duże znaczenie mają tam także dodatki, które poprawiają komfort wypoczynku. To między innymi wzorzyste koce i pledy, poduszki na sofach i fotelach, a także puszyste dywany pod stopami. Styl rustykalny pozwala odnaleźć więź z naturą, a tym samym znaleźć w niej ukojenie i źródło relaksu. Nie jest to jednak styl aranżacyjny pozbawiony wad. Rustykalne wnętrza nie będą podobały się wielbicielom nowoczesnego minimalizmu czy szyku w stylu glamour. Nie ma w nich bowiem miejsca na kryształowe dodatki, a ciepły, swojski charakter aranżacji siłą rzeczy wyklucza surowość typową dla innych popularnych stylów aranżacyjnych.
Najlepsze dekoracje w stylu rustykalnym
Ozdoby i dekoracje do wnętrz w stylu rustykalnym powinny nawiązywać do świata natury, do spokojnego, wiejskiego krajobrazu. Popularne w tym stylu aranżacyjnym motywy to wzory etniczne, wzory florystyczne, efekty postarzenia czy zużycia oraz faktury przypominające naturalne materiały. Jak zostało wspomniane, dominującym surowcem w stylu rustykalnym jest drewno, najczęściej lite, naturalne. Jego fakturę zestawia się z fakturą kamieni, cegły czy betonu. Doskonały akcent drewniany będą stanowiły wykonane z przyjaznych dla środowiska materiałów fornirowane panele akustyczne. Jeśli tworzymy nowoczesne mieszkanie z nutą stylu rustykalnego, możemy bez obaw postawić na beton architektoniczny w postaci płyt ściennych, zestawiony z drewnianymi lamelami i drewnianymi deskami podłogowymi. Jeśli jednak jest to niemożliwe lub gdy metamorfozę wnętrza ogranicza skromniejszy budżet, warto zdecydować się na inne praktyczne rozwiązanie - mianowicie na tapety imitujące naturalne surowce. Takie tapety mogą prezentować się jak cegła, beton czy deski. Ich montaż jest natomiast niedrogi, nieskomplikowany i nieobciążający dla konstrukcji ścian. Aranżację w stylu rustykalnym warto dopełnić także naturalnymi tkaninami, żywą roślinnością i emaliowanymi czy ceramicznymi bibelotami.
Rustykalny styl wnętrzarski to odpowiedź na potrzeby osób, które dobrze czują się w stonowanych, swojskich aranżacjach. Warto postawić na ten nurt dekoratorski, jeśli na co dzień brakuje nam kontaktu z naturą oraz czasu na odpoczynek i wyciszenie.