Aranżacje z lamelami

pomysły i inspiracje

Aranżacja pokoju w mieszkaniu albo domu wbrew pozorom nie jest wcale łatwym zadaniem. Obecnie na rynku można znaleźć mnóstwo ozdób i dekoracji. Sprawia to, że dobranie odpowiedniego produktu może być trudne. Lamele dekoracyjne to produkty, które świetnie łączą się niemal z każdą aranżacją. 

Jakie lamele wybrać do swojego domu lub mieszkania?

Lamele są zdecydowanie nowoczesnym i nietuzinkowym rozwiązaniem. Często świetnie wyglądają w aranżacjach, które stawiają na minimalizm albo tworzenie syntezy z naturą. Wynika to z tego, że lamele zwykle malowane są na bardzo uniwersalne kolory- takie jak czarny, brązowy albo biały. Ich struktura czasem przypomina drewno, dzięki czemu świetnie komponują się z roślinami lub innymi elementami florystycznymi w pomieszczeniu. Dotyczy to zwłaszcza tapet ściennych lub farb. Motywy naturalistyczne świetnie komponują się z lamelami.

Jakie lamele wybrać? Zwykle klient ma do wyboru zakup połączonych produktów w większą całość albo pojedynczych artykułów. Jeśli chodzi o gotowe zestawy są one kompletną ozdobą aranżacyjną, którą wystarczy jedynie zamontować. Pojedyncze lamele natomiast posiadają o wiele większe możliwości projektanckie. Zakup kilku takich produktów i następnie połączenie ich w autorskie kompozycje umożliwi dodanie własnej duszy do pomieszczenia.

Lamele do domu muszą być także dobrane pod względem rozmiaru. Aby ustalić czy zakupić mniejsze lub większe produkt należy w pierwszej kolejności zmierzyć przestrzeń, w której znajdzie się taka ozdoba. Po ustaleniu dostępnej przestrzeni pozostaje skupić się na kwestiach estetycznych. Lamele do mieszkania często nie muszą jednak zajmować całej dostępnej przestrzeni. Rozmiar artykułów może być także brany pod uwagę jako kwestia estetyczna. Zależy więc jedynie od osobistych preferencji dekoratora.

Jaki kolor lameli?

Kolorystyka jest niezwykle ważną kwestią, jeśli chodzi o urządzanie pomieszczenia. Zdaniem wielu architektów to właśnie dodatki takie jak lamele dekoracyjne decydują o charakterze danego pokoju. Dlatego często zadawane pytanie jest - Jaki kolor lameli będzie najlepszy? 

No to pytanie nie ma niestety jednoznacznej odpowiedzi. Kwestia ta jest uzależniona od:

  • Barwy tapety ściennej lub farby użytej w pomieszczeniu.
  • Indywidualnych preferencji estetycznych.
  • Całej stylistyki domu lub mieszkania.
  • Dostępności przestrzeni.

Zwykle przy selekcji barwy dodatków takich jak lamele warto jest kierować się kontrastem albo dobraniem. Jeśli chodzi o pierwszy wariant będzie on polegał na stworzeniu konfliktu między kolorem dodatku, a pomieszczenia. Kontrastowe stylizacje polegają na zestawieniu przeciwstawnych do siebie barw. Przykładem może być biała ściana i czarne lamele. Tworzą one niepowtarzalne połączenie, które zwraca na siebie uwagę. Na wykorzystaniu tej właściwości bazują nowoczesne style architektoniczne. Obecnie tworzone kuchnie albo inne pokoje użytkowe często bazują na zestawieniu barw białych z czarną. Bliski temu jest także styl modernistyczny, który w dużej mierze bazuje na kontrastach. W zależności od barwy jaką posiadają ściany doskonałym wyborem mogą okazać się lamele betonowe, czarne lub białe. Zdecydowanie rzadziej będzie można spotkać te drewniane, ponieważ są cięższe do wkomponowania w taką stylistykę.

lamele w kuchni, lamele w jadalni, aranżacja lameli na ścianie, lamele w jadalni

Innym pomysłem jest tworzenia płynnych całości. Polega to na dobraniu kolorystycznym. Umożliwia stworzenie spójnej kompozycji, która często charakteryzuje się spokojnymi wibracjami. Jest ona zwłaszcza dedykowana dla osób, które lubię posiadać w swoim domu nature. Na dzień dzisiejszy można zauważyć nowy trend, w architekturze który polega na łączeniu nowoczesnych elementów ze światem przyrody. Mowa tu o posiadaniu dużej ilości roślin w domu. Nie chodzi jednak tylko o proste kwiaty doniczkowe. Mogą to być także pnącza, które oplatają różne meble. Tego rodzaju aranżacją często towarzyszą przeszklone elementy. Taki styl zwłaszcza lubi białe meble albo w stylistyce vintage.

Z czym łączyć lamele dekoracyjne?

Jakie lamele wybrać? Z czym łączyć lamele jasne lub ciemne? Pytania te często zadają osoby, które chcą elegancko wykończyć swoje mieszkanie lub dom. Kwestia ta wygląda podobnie jak w przypadku barw. Niektóre lamele będą bardziej pasowały do marmuru inne natomiast do drewna. Szczególnie ciekawym rozwiązaniem są lamele, które imitują beton. Świetnie nadają się do modernistycznych i nowoczesnych wystrojów. Wykonane w ten sposób pomieszczenia często posiadają szare elementy- przykładowo w postaci betonowych ścian. Takie lamele stworzą z nimi zgraną całość, która będzie biła surowością. Stanowi to nietypową kompozycję, którą zapamiętają goście na długi czas.

Do marmuru świetnie pasują lamele o kolorze białym, czarnym albo ze złotym połyskiem. Dobrym rozwiązaniem może okazać się także lamel drewniany. Uzależnione to jednak będzie od obecności drewnianych elementów w pomieszczeniu. Ciemniejsza barwa na tle marmuru naturalnie wybija się na pierwszy plan. Dlatego jeśli założeniem aranżacyjnym jest eksponowanie lamela warto połączyć marmur z barwą ciemną.

Produkt dodany do ulubionych
Produkt dodany do listy

Informujemy, że nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).