Drewniane panele akustyczne - najlepsza dekoracja dla Ciebie

Drewniane panele dekoracyjne mają zarówno właściwości praktyczne, jak i walory dekoracyjne. Z uwagi na materiał wykonania pasują do każdego stylu aranżacyjnego. Dopełniają klasycznie urządzone wnętrza i dodają przytulności wystrojom surowym. Kiedy warto je wykorzystać i w jaki sposób można to zrobić?

Panele akustyczne – połączenie estetyki i funkcjonalności

Co warto wiedzieć o panelach akustycznych z drewna? Przede wszystkim to, że produkuje się je najczęściej z wełny drzewnej lub z drewnianych listewek, które są następnie przytwierdzone do płyt HDF lub filcu. Zarówno płyty, jak i filc pełnią tutaj rolę izolatora, dzięki czemu produkt doskonale sprawdza się jako panel akustyczny. Dodatkowo, dekoracja tego typu poprawia komfort cieplny pomieszczenia i może stanowić miejsce instalacji takich elementów jak oświetlenie, półki czy wieszaki. Najważniejszą zaletą paneli drewnianych jest jednak ich wygląd wizualny. Panele akustyczne z drewna dodadzą pomieszczeniu zarówno elegancji, jak i przytulności - to z tego względu sprawdzają się w praktycznie każdej aranżacji. Występują też w wielu wariantach kolorystycznych do wyboru. Mogą być grubsze lub węższe, mieć jasny lub ciemny kolor, być wykończone w połysku lub w macie, a nawet imitować szczotkowany metal.

W minimalistycznym wnętrzu warto postawić na dekorację, która nie będzie stanowiła jedynie tła, ale wyróżni się barwą lub wzorem. Panele akustyczne 3D świetnie sprawdzą się w połączeniu z prostymi kształtami i stonowaną kolorystyką nowoczesnego stylu. Aby dekoracja nie przytłoczyła aranżacji, a jedynie ją ożywiła, najlepiej wybrać panele o strukturze drewna.

Najlepsze pomysły na panele akustyczne

Panele akustyczne znajdują zastosowanie przede wszystkim w tych pomieszczeniach, w których potrzebna jest dobra akustyka, czyli również wyciszenie wnętrza. Są to między innymi sypialnie, pokoje dzieci, domowe gabinety, a także salony ze strefą multimedialną. Lamele na płycie można zamontować na ścianie z telewizorem, aby stworzyć prawdziwe kino domowe. Warto wykorzystać je również tam, gdzie pragniemy stworzyć lekką ściankę działową, na przykład w sypialni połączonej z home office. Lamele na płycie można swobodnie nawiercać, aby montować w nich przewody. Takie konstrukcje sprawdzą się także w przypadku półek czy wieszaków na ubrania. Z kolei lamele na filcu warto wybrać przede wszystkim tam, gdzie zależy nam na możliwości ich swobodnego docięcia, czyli między innymi do wnętrz, w których ważniejsza będzie rola dekoracyjna niż rola wygłuszająca paneli.

W bogato zdobionych wnętrzach glamour warto zastosować kolorystykę charakterystyczną dla tego stylu. Panele w kolorze złotym czy srebrnym to klasyczne rozwiązanie, które nam przychodzi do głowy, gdy myślimy o wspomnianej stylistyce. Jednak równie dobrze sprawdzi się czerń, która - zamiast stanowić kolejną błyszczącą dekorację - doda naszej aranżacji elegancji.

Lamele na filcu i na płycie – aranżacje

Płyty akustyczne z lamelami cieszą się dużą popularnością ze względu na fakt, że świetnie łączą swoje walory praktyczne z walorami dekoracyjnymi. W wielu domach montowane są nie tylko jako ozdoba, ale również jako przepierzenie. Warto pamiętać, że lamele mogą być przykręcane do ściany lub do sufitu. Ta druga opcja szczególnie często wykorzystywana jest w celu estetycznego zamaskowania podciągów w pomieszczeniach reprezentacyjnych. Lamele sprawdzają się w różnych wnętrzach, nie tylko w salonie czy sypialni, ale również w gabinecie, przedpokoju czy kuchni. Lamele do przedpokoju bardzo często pełnią równocześnie rolę miejsca na wieszaki, a lamele do sypialni mogą stanowić miejsce dla półek na książki czy podstawek na kwiaty doniczkowe. Warto pamiętać też, że nie musimy montować lameli jedynie w pionie. Przykładowo, montaż paneli lub pojedynczych listew w poziomie da efekt optycznego poszerzenia pomieszczenia, co bywa pożądanym rezultatem w pokoju z wysokimi sufitami. Lamele można łączyć także niestandardowo, pod skosami, tworząc na ścianie zjawiskowe struktury, które przyciągają uwagę i nadają aranżacji charakter.

Dowolność w ułożeniu paneli daje nam możliwość zabawy dynamiką dekoracji - pionowe zamontowanie paneli nieco uspokoi krzykliwą aranżację, nadając jej więcej przytulności. Jednak widoczny podział na "poziomy" sprawia, że ściana jest niebanalna i zdecydowanie odróżnia się od dekoracji ze standardowych lameli. 

Drewniane panele akustyczne wygłuszają, ocieplają i dekorują wnętrze. Są łatwe w montażu i stwarzają nieskończone możliwości projektowania aranżacji, które są jednocześnie nowoczesne i przytulne. Warto wykorzystać je zwłaszcza w sypialni, biurze czy pokoju dziecka, aby poprawić akustykę tych pomieszczeń i skutecznie je wygłuszyć.

Produkt dodany do ulubionych
Produkt dodany do listy