- Patrycja Szulim
- Inspiracje
Nowoczesne budownictwo i charakteryzacja wnętrz to aktualnie rozległy temat. Dziś jest bardzo dużo powracających trendów, ale również ogrom możliwości aranżacji new design. Nie ma w tej sprawie uniwersalnych rozwiązań. Wybór rozbija się o indywidualny gust konsumenta. Wszystko zależy od tego, jaki ktoś ma pomysł na wnętrze, w jakim tonie chciałby urządzić swój salon, kuchnię czy łazienkę. Czym udekorować zimne i puste ściany? Jak sprawić by dom lub mieszkanie było ciepłe i przytulne? Czy istnieją możliwości, które stanowiłyby nie tylko funkcję dekoracyjną?
Lamele dekoracyjne na filcu
Lamele dekoracyjne są to listewki o wielu wymiarach. Ten sposób aranżacji zyskuje coraz większą popularność i cieszy się wielkim zainteresowaniem. Szczególnie jeśli chodzi o nowoczesne wykończenie pomieszczeń w gospodarstwie domowym. Wynika to ze stosunkowo niewielkiej ceny, ale przede wszystkim z racji ładnego wyglądu.
Lamele na filcu sprawiają, że pomieszczenie staje się optyczne większe. Trwały i miękki w dotyku filc pozwala łatwo utrzymać ozdobę w czystości, do tego jest prosty w montażu z racji łatwego docinania i pasowania panelu do ściany. Tak wysoki popyt lameli ściennych czy sufitowych sprawił, że rynek chcąc dopasować się do każdego odbiorcy, oferuje aktualnie szeroki wachlarz kolorystyczny. Do tego dochodzą różne wymiary. Te wszystkie czynniki w sumie dają możliwość dopasowania danego produktu do większości wnętrz.
Jakie funkcje spełniają panele na filcu?
Jeśli chodzi o panele na filcu, funkcja dekoracyjna jest tutaj sprawą oczywistą. Jednak pozwalają również wygłuszyć pomieszczenie, w którym zostaną zastosowane. Filc o grubości 8 mm zdecydowanie poprawia akustykę wnętrza. Zazwyczaj można go spotkać w kolorze czarnym. Jest to gotowy produkt, który nie wymaga konserwacji. Filc zapobiega przenikaniu dźwięków w obie strony. Dlatego dla każdego, kto chce, aby sypialnia stała się strefą komfortu i zapewniała bezwarunkową prywatność, montaż paneli naściennych jest odpowiednim rozwiązaniem. Pozwoli to funkcjonować bez stresu, że ktoś za ścianą notuje odgłosy dobiegające z sypialni. Da również komfort spokoju w czasie snu, jeżeli sąsiad lubi nocą posłuchać muzyki lub kiedy za ścianą mieszka rodzina z małymi dziećmi.
Funkcje lameli na filcu świetnie sprawdzą się także w salonie. Szczególnie kiedy pewnego weekendu zostanie w nim zorganizowana impreza lub wieczorny maraton filmowy. Poprawa akustyki zdecydowanie dobrze wpłynie na odbiór seansu, ale również na jakość muzyki w czasie zabawy.Rozchodzące się echem dźwięki przy otwartych przestrzeniach, pogłos i szum mogą być męczące, a nawet doprowadzać do szału. W tym przypadku lamele ścienne podają pomocną dłoń w potrzebie utrzymania harmonii umysłu.
Lamele do wszystkich wnętrz
Zdecydowanie lamele ścienne, lamele na filcu czy lamele sufitowe dopasować można do wszystkich wnętrz. Znajdują zastosowanie w każdym pomieszczeniu. W salonie bardzo często montuje się lamele na ścianę z telewizorem. Ma to związek z funkcją wygłuszającą i poprawiającą akustykę. Szczególnie przydatne, kiedy ekran wyposażony jest dodatkowo w dobrej jakości nagłośnienie zewnętrzne, Poza tym równie popularne rozwiązanie to dekoracja całej ściany. Daje to efekt wizualny. Optycznie powiększa pomieszczenie, a sama ozdoba wygląda jak milion dolarów.
W kuchni te listwy ozdobne wykorzystywane są rzadziej. Nie znaczy to jednak, że nie nadadzą się do wystroju. Świetnie sprawdzają się zamontowane wzdłuż aneksu, ale równie dobrze mogą odgradzać kuchnię od pokoju jadalnego. Efekt wizualny na piątkę z plusem. Lamele w sypialni najczęściej są ozdobą ściany, przy której stoi łóżko. Świetnie komponują się wraz z tapicerowanym zagłówkiem.
Jak montować lamele na filcu?
Montaż lameli na filcu to sprawa stosunkowo prosta. Można tutaj skorzystać z kleju montażowego typu mamut. W przypadku montażu paneli sufitowych warto zastosować dodatkowe wkręty. Zanim zaczniemy kleić panele, należy odtłuścić powierzchnie, na które nakładany będzie klej. Bez tego pogorszy się jego działanie. Ściana powinna być oczyszczona z kurzu czy pyłu. Jeżeli ma mieć określony kolor, warto ją również pomalować, zanim rozpocznie się montaż lameli, aby uniknąć późniejszego zabrudzenia listew. Jak zamontować panele na filcu?
Kiedy te kwestie będą odhaczone, za pomocą poziomicy należy wyznaczyć pion lub poziom, w którym będą montowane lamele. Następnie zebrać pomiar i docinać panele. Przy cięciu na szerokość potrzebny jest jedynie ostry nożyk. Ostatnia pożądana listwa wyznacza linię cięcia. Przy cięciu na wysokość potrzebna będzie również płatnica. Prócz tego należy zapewnić stabilne zamocowanie panela. Nożykiem należy usunąć filc z wcześniej wyznaczonego miejsca, następnie piłą dociąć listwy.