Salon z jadalnią - funkcjonalnie i wygodnie

Salon razem z jadalnią tworzą wspólną przestrzeń, w której toczy się większa część naszego życia. To tu odpoczywamy po dniu pełnym aktywności, przyjmujemy najbliższych, rozmawiamy i spożywamy posiłki. Przy projektowaniu skupiamy się głównie na funkcjonalności, a szeroki asortyment mebli, lamp oraz akcesorium umożliwia nam połączenie podejścia praktycznego, z własnymi upodobaniami. Nie wiesz jak urządzić swój salon z jadalnią, aby stworzyć spójną całość? Ten artykuł jest właśnie dla Ciebie!

Salon z jadalnią – jak go zaprojektować?

Zanim zaczniesz wybierać kolor farb lub meble, zastanów się nad tym czego wymagasz od swojej przestrzeni. Czy chcesz przyjmować u siebie jednocześnie wielu gości? Czy zależy Ci na dużej, wygodnej kanapie? Może w głowie widzisz ustawienie stołu wzdłuż parapetu, tak aby jedząc móc spoglądać zza okno? Czy chcesz umieścić w salonie telewizor lub sprzęt audio? To tylko kilka możliwych aspektów, które należy wziąć pod uwagę projektując salon z jadalnią

Po ustaleniu swoich wymagań, należy dokładnie zmierzyć dostępną powierzchnię. Najlepiej przygotować szkic wnętrza, wraz z opisami szerokości ścian, miejsca i rozmiaru okien oraz drzwi. Nie bez znaczenia są również takie elementy jak kaloryfer czy kontakty. 

Kolejnym krokiem jest robocze wydzielenie strefy jadalnej od strefy wypoczynku. Choć kolorystyka i styl dwóch stref będzie do siebie nawiązywał i nadawał wrażenia spójności, to na podstawie wydzielonej strefy będziemy w stanie dobrać odpowiedni rozmiar stołu i krzeseł, wypoczynku czy szafki RTV. Jeśli projektowana przez Ciebie przestrzeń jest pusta, możesz na nią przenieść swój plan np. rysując kredą na podłodze kontury mebli. Dzięki temu przekonasz się, czy projekt będzie funkcjonalny i wygodny w użytkowaniu. Zapobiegniesz powstaniu zbyt wąskich przejść, bądź niemożliwości pełnego otwarcia szuflad. W przypadku gdy aranżowana przestrzeń jest już zapełniona meblami, nic straconego! Wybierz się na spacer bo obecnym salonie i jadalni, zwracając uwagę na to, które elementy nie są wygodne w użytkowaniu lub po prostu Ci się nie podobają. Spisz swoje spostrzeżenia by uniknąć powielenia tych samych błędów w nowym projekcie.

Jak oddzielić salon od jadalni?

Dążąc do uzyskania spójnego wnętrza, wcale nie trzeba rezygnować z oddzielania salonu od części jadalnej. Podstawą jest unikanie stosowania ciężkich, przytłaczających odcięć w postaci szerokich, gładkich ścian, ciemnego parawanu czy mebli zupełnie różniących się stylem.

Doskonałą alternatywę stanowią lamele. Są to nowoczesne listwy dekoracyjne, wykonane z płyty MDF pokryte laminatem czterostronnym. Występują w różnych rozmiarach oraz kolorach, dzięki czemu łatwo dopasujemy je do nawet najbardziej wymagającego wnętrza. Ponadto, można zdecydować się na lamele na filcu, zapewniającym dodatkowe wygłuszenie akustyczne. Lamele na ścianie z filcem doskonale sprawdzają się np. w pomieszczeniach z kinem domowym. 

Ścianka działowa z lameli ze względu na swoją lekką konstrukcję nie przytłacza wnętrza, stanowi doskonale wkomponowujące się tło dla pozostałej aranżacji. Solidne wykonanie w parze z naturalnymi materiałami sprawiają, że jest to także ponadczasowe i uniwersalne wykończenie każdego pomieszczenia.

Innymi sposobami oddzielenia, które cieszą się rosnącą popularnością, są szklane ścianki działowe oraz modułowe kwietniki stojące. W obu przypadkach, efekt jaki uzyskamy w naszym wnętrzu zależy od szerokości oddzielenia. Dla bardziej wyrazistego odseparowania części jadalnej - postaw na szersze modele. Dla delikatnego zaznaczenia granicy stref, wybierz węższy model, w kolorze zlewającym się z resztą wystroju.

Jak powinien wyglądać mały salon z jadalnią? Co powinno się tam znaleźć?

Przede wszystkim wszystko to, bez czego nie wyobrażasz sobie salonu ani jadalni. Dla jednych będą to szerokie, wygodne krzesła oraz stół, podczas gdy inni zrezygnują z nich na rzecz większej sofy. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby urządzić w Twoim domu lub mieszkaniu jadalnie w stylu japońskim, wyposażoną jedynie w poduszki i niewielkich rozmiarów stół. Przeanalizuj swoje potrzeby już na etapie projektowania salonu z jadalnią, niech nie ogranicza Cię nic, oprócz powierzchni.

Wspólny styl dla wspólnej przestrzeni

Spójność obu stref uzyskamy przy wykorzystaniu kilku sposobów:

  1. Postaw na meble, które pasują do siebie stylem. Nie oznacza to, że mają być w tych samych kolorach lub kształtach! Równie dobrym pomysłem jest wybranie stołu o kontrastującym kolorze, jak całego umeblowania w jednej kolorystyce. Natomiast zestawienie mebli klasycznych na przemian z nowoczesnymi może spowodować zakłócenie ciągłości wystroju.
  2. Wybierz kolorystykę przewodnią i dorzuć do niej kilka, kontrastujących elementów. Niech kolor bazowy pojawi się w kolorze ścian, dywanu oraz kanapy, na którą wrzuć kilka różnokolorowych poduszek. Zrezygnuj natomiast z malowania ścian na kilka odrębnych kolorów, szczególnie w przypadku mieszkań o niewielkiej powierzchni.
  3. Nie bagatelizuj wpływu wzorów oraz struktur na wspólny styl Twojej przestrzeni. Ta zasada ma szczególne znaczenie w przypadku niewielkich pomieszczeń. Natłok wzorów i różniących się między sobą struktur np. obić krzeseł względem tapicerki wypoczynku, powoduje optyczne zmniejszenie, przytłoczenie przestrzeni i wrażenie braku ciągłości stylistycznej. Korespondujące ze sobą wzory oraz struktury automatycznie nadają wnętrzu przestrzeni oraz uczucia schludności.

Salon i jadalnia w jednym – wady i zalety

Połączenie salonu i jadalni w jedną wspólną powierzchnię jest najbardziej korzystne w przypadku małych pomieszczeń. Po usunięciu ściany lub zastąpieniu jej lamelami, zarówno salon jak i jadalnia będą sprawiały wrażenie bardziej przestronnych.

Takie połączenie jest również korzystne z punktu widzenia domowników. Dzięki niemu można w sposób komfortowy spędzać czas nawet w większym gronie, łącząc zalety salonu oraz jadalni w jednym miejscu. 

Z drugiej strony natomiast, przebywając w salonie i oglądając telewizję można zakłócać rozmowy prowadzone przy wspólnym stole. Odwrotnie, gwar przy stole w jadalni zakłóca aktywności w części wypoczynkowej takie jak np. czytanie książki. 

Produkt dodany do ulubionych
Produkt dodany do listy

Informujemy, że nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).