Beton architektoniczny – czy warto?

Surowy beton architektoniczny zyskał na popularności wraz z modą na industrialny i loftowy styl aranżacyjny. Wizualnie jest doceniany za nowoczesny, niebanalny, bo niejednorodny wygląd, a funkcjonalnie za odporność na uszkodzenia i działanie takich czynników, jak wilgoć czy zmienne temperatury. Czy warto postawić na beton, urządzając nowy dom lub planując remont?

Beton architektoniczny – charakterystyka

Płyty z betonu architektonicznego są surowe i oryginalne. Pojawiają się na nich przetarcia, smugi i pory różnej wielkości, regularności i ilości. Dzięki temu z pozoru jednolita, szara powierzchnia jest tak naprawdę unikalną, jedyną w swoim rodzaju płaszczyzną, która będzie zmieniała swój wygląd pod wpływem takich warunków jak temperatura, wilgotność czy nasłonecznienie. Beton do wykańczania wnętrz ma zwartą strukturę i stosunkowo gładką powierzchnię. Nie szkodzą mu takie czynniki zewnętrzne jak wilgoć, wysokie temperatury, promieniowanie słoneczne czy kontakt z wodą. Materiał ten jest też odporny na uszkodzenia mechaniczne, jak przetarcia czy zarysowania. Warto jednak zaimpregnować go tak, aby stał się odporny na zabrudzenia - zwłaszcza na tłuste plamy, które mogą go odbarwiać. Należy pamiętać też, że płyty z betonu są bardzo ciężkie, dlatego konieczne jest ich bezpieczne zamontowanie, na przykład na kotwę.

Z czym łączyć beton dekoracyjny?

Beton architektoniczny jest surowy wizualne - głownie za sprawą swojej kolorystyki. Z tego powodu znajduje zastosowanie przede wszystkim w aranżacjach inspirowanych stylem loftowym i industrialnym. Pojawia się także w innych nowoczesnych stylach aranżacyjnych, jak chociażby orientalny styl japandi. Aby przełamać jego chłodny charakter, beton zawsze warto łączyć z kolorami i materiałami ciepłymi wizualnie. Pomaga to w stworzeniu wystroju idealnie zrównoważonego. W roli przytulnych dodatków do płyt betonowych mogą występować między innymi drewniane lamele dekoracyjne. Takie zestawienie dobrze sprawdzi się przede wszystkim w dużym salonie z kuchnią i jadalnią. Oba materiały można zestawić ze sobą na jednej ścianie lub na różnych ścianach tego samego pomieszczenia. Ciekawy efekt zapewni chociażby zestawienie ścian z betonu z balustradami wykonanymi z lameli drewnianych. Materiał ten we wnętrzu ocieplą także tekstylia, jak welurowe zasłony, puszyste dywany, poduszki dekoracyjne i pledy.

Beton w aranżacji wnętrz

Beton w aranżacjach pojawia się zarówno pod swoją oryginalną, naturalną postacią, czyli jako płyty montowane na ścianach, jak i w formie imitacji, czyli pod postacią tapet czy oklein. Ze względu na swoje właściwości praktyczne, często stosowany jest na dużych płaszczyznach w miejscach bardzo wymagających, jak kuchnia, przedpokój, hol czy łazienka. Bowiem, po odpowiednim zaimpregnowaniu, płyty betonowe dobrze radzą sobie bowiem nawet w trudnych warunkach, gdzie występuje ryzyko zachlapania, zabrudzeń i działania wilgoci. Beton tworzy na ścianach niemal jednorodne, neutralne tło. Z tego powodu często dekoruje ścianę za telewizorem czy efektownym meblem. Jak zostało wspomniane, warto łączyć go z drewnem, ponieważ w takim zestawieniu podkreślone zostają główne walory obu surowców. Drewniane lamele na filcu sprawią, że beton wyda się jeszcze bardziej nowoczesny, a drewno bardziej eleganckie i ciepłe.

Beton w aranżacji to sposób na odświeżenie wnętrza i nadanie mu charakteru. Łącząc ten materiał z drewnem, nie trzeba obawiać się o efekt nadmiernej sterylności i chłodu. Tworząc nowoczesny wystrój, warto wziąć więc pod uwagę możliwość wykorzystania w nim płyt betonowych na ścianę.

Produkt dodany do ulubionych
Produkt dodany do listy