Harmonijna aranżacja, czyli jak dobierać i łączyć wzory

Urządzając harmonijne wnętrze, nie trzeba bać się wzorów. Pamiętać należy natomiast o tym, że do aranżacji wprowadzają je również materiały o różnorodnej strukturze, jak drewno czy kamień. Jak wykorzystać wzory w aranżacji? Jak łączyć je z kolorami i teksturami, aby uniknąć efektu przesady?

Wzory w popularnych stylach wnętrzarskich

Nawet najbardziej surowe style aranżacyjne nie odchodzą całkowicie od wykorzystania wzorów i akcentów kolorystycznych, które odświeżają, nadają charakter i podkreślają oryginalność wystroju. W przypadku nurtów nowoczesnych zastosowanie znajdują przede wszystkim wzory geometryczne i abstrakcyjne. Z kolei w aranżacji w stylu glamour popularne są motywy florystyczne i finezyjne dekory, zwłaszcza z akcentami o połyskliwym wykończeniu. Najbardziej charakterystyczne bywają zaś motywy wzornicze w aranżacjach orientalnych, boho czy vintage. Jest w nich bowiem miejsce nawet dla wzorów ludowych, etnicznych czy marokańskich.

Wzory i kolory – jak stworzyć spójny wystrój?

Najprostszy sposób na uniknięcie przerysowanego efektu, to zachowanie umiaru i równowagi. Jeśli wnętrze zostało urządzone w stonowanej palecie barw - biel, szarość, beż - łatwo jest bezpiecznie wprowadzić do niego wzory i akcenty w wyrazistych kolorach. Nadal warto jednak zacząć od jednego, dobrze dopasowanego motywu, na przykład florystycznego, który będzie "przewijał się" w różnych miejscach - jako tapeta na ścianie, tapicerka czy dodatki tekstylne. Jeśli dobieramy do siebie kilka wzorów, musimy zachować ich spójny charakter lub kolorystykę. Wspólny motyw pomaga zadbać o to, aby wnętrze nie stało się krzykliwe i chaotyczne. Jeżeli więc wybieramy wyrazisty wzór geometryczny do nowoczesnej aranżacji, niech jego kolor odpowiada barwie dekoracji i tekstyliów. Warto pamiętać również o tym, że jeden wzór można łączyć w wielu formatach, czyli w odsłonie większej i drobniejszej, najlepiej "rozsypując" dekor po całym pomieszczeniu. Aby zestawić ze sobą różne motywy wzornicze w jednym wnętrzu, można wykorzystać także elementy łączące, które niejako tonują, wyciszają aranżację. Takimi elementami są między innymi drewniane lamele ażurowe, a także płyty z betonu czy proste panele gipsowe.

Łączenie wzorów w pomieszczeniu

Jak zostało wspomniane, wzory do wnętrza wprowadzają także faktury i tekstury różnych materiałów. Materiały wykończeniowe same w sobie mogą tworzyć we wnętrzu desenie. Da się także układać je w sposób, który tworzy wzory. Wystarczy zapoznać się ze sposobami wykorzystania takich materiałów, jak lamele na filcu. Te można docinać i montować na ścianie pod różnymi kątami, tworząc na przykład wzór jodełki czy rombu. Wzory trójwymiarowe wprowadzą do wnętrza również panele akustyczne, które mogą być jednobarwne lub kolorowe. Jeśli w swojej aranżacji wnętrza chcemy wykorzystać różne rodzaje wzorów, powinniśmy zachować ich spójność kolorystyczną. Nie oznacza to jednak, ze wystrój ma być monotonny. Konieczne jest natomiast utrzymanie go w tej samej palecie odcieni, na przykład pastelowych. Na większą finezję można pozwolić sobie w przypadku łączenia wzorów z jednej grupy - łącząc np. trójwymiarowy motywy\ geometryczny z jodełką, mamy szansę bezpiecznie wprowadzić do pomieszczenia więcej różnorodnych kolorów. Warto pamiętać także o skali wzorów. Często pasy na ścianie lepiej prezentują się w zestawieniu z delikatnymi prążkami niż z szerokimi wstęgami, na przykład na tkaninach.

Wzory i kolory stanowią dla aranżacji biżuteryjny wręcz element wykończenia. Jeśli są stosowane z umiarem i wyczuciem, potrafią zdziałać cuda, nadając wnętrzu wyjątkowy charakter i unikalny styl.

Produkt dodany do ulubionych
Produkt dodany do listy