Metamorfoza sypialni – jak zaplanować?

Sypialnia to miejsce, w którym spędzamy ponad jedną trzecią całego swojego życia. Jej odpowiednia aranżacja jest zatem niezwykle ważna, zwłaszcza z perspektywy jakości nocnego wypoczynku. Żadna sypialnia nie może obyć się bez wygodnego łóżka, ale na komfort przebywania w tym pomieszczeniu wpływa nie tylko miękkość materaca. Jak zaplanować metamorfozę sypialni, która zamieni to miejsce w prywatny azyl?

Sypialnia – miejsce odpoczynku i relaksu

Aby metamorfoza sypialni okazała się udana, trzeba zrozumieć lepiej, jaki charakter powinna mieć sypialnia. W przeciwieństwie do salonu nie jest to miejsce, które ma służyć przyjmowaniu gości. Sypialnia nie jest też pomieszczeniem, które musi dodawać nam energii. Wręcz przeciwnie - sypialnia powinna sprzyjać wyciszeniu i relaksowi. Jej aranżacja ma zatem koić nasze zmysły, sprawiając że zapomnimy o stresie i problemach, które spędzają nam sen z powiek. Oczywiście, wystrój tego wnętrza powinien przede wszystkim podobać się użytkownikowi sypialni, ale dobrze również, aby został zaprojektowany zgodnie z podstawowymi zasadami, czyli w stonowanej palecie barw, bez efektu chaosu, z nawiązaniem do kojącej mocy natury. 

Jak szybko i efektownie odmienić sypialnię?

Efektowna metamorfoza sypialni zawsze powinna zaczynać się od uporządkowania tego pomieszczenia i usunięcia z niego nadmiaru zbędnych przedmiotów, które wprowadzają efekt chaosu. Później warto zająć się kolorami panującymi w sypialni. Zdecydowanie odradza się w tym wnętrzu barwy mocno nasycone i bardzo ciemne. Znacznie lepiej w pokoju wypoczynkowym sprawdzają się kolory jasne, stonowane, pastelowe, ewentualnie przełamane ciemniejszymi akcentami. Szybką metamorfozę sypialni przeprowadzimy za pomocą dodatków, zwłaszcza tych tekstylnych. Zmiana zasłon, dywanu, pościeli i narzuty na łóżko będzie szybka, niedroga i skutecznie odświeży wystrój. Na jasnym i spokojnym tle ścian oraz podłóg ciekawie zaprezentują się nieco bardziej wyraziste dodatki, na przykład we wzory. Warto pamiętać również, że w aranżacji sypialni wskazane jest zastosowanie tkanin o miękkiej, puszystej fakturze, która daje wizualny efekt przytulności. 

Na dobry początek – metamorfoza ścian

Najbardziej efektowna metamorfoza sypialni wymagać będzie wprowadzenia zmian na największych powierzchniach pokoju, czyli na ścianach. Ich wygląd ma ogromny wpływ na charakter całej aranżacji. Jeśli ściana jest jasna i gładka, pomieszczenie wygląda na większe i jest nowocześnie minimalistyczne. Kiedy zaś dekorują ją wzory, nabiera unikalnego wyglądu i lepiej reprezentuje charakter właściciela sypialni. Jak zaplanować metamorfozę ścian w sypialni? Pierwsze rozwiązanie, które warto rozważyć to lamele na ścianę, czyli cienkie listwy, które montuje się najczęściej w pionie w równych odległościach od siebie. Takie listewki mogą mieć różną grubość i różne kolory, dlatego nie musimy obawiać się, że optycznie pomniejszą i przyciemnią wnętrze. Do małej sypialni możemy wybrać bowiem lamele białe lub w kolorze jasnego drewna, a do tej przestronniejszej nawet czarne lub grafitowe. Montaż takiej dekoracji jest banalnie prosty, zwłaszcza jeśli postawimy na lamele na filcu, które da się przykleić w kilka minut. Tego typu wykończenie ozdobne dobrze prezentuje się na ścianie za łóżkiem oraz na ścianie z telewizorem. Jego dodatkową zaletą, poza aspektami wizualnymi, jest też poprawa akustyki pomieszczenia. 

lamele na ścianie, lamele w sypialni, metamorfoza sypialni

Drugie rozwiązanie, które warto wziąć pod uwagę to tapeta, na przykład na jedną ścianę. Do sypialni najlepiej wybierać tapetę w powtarzalny wzór, ewentualnie z emanującą spokojem grafiką - lasu, łąki, pól, oceanu. Wskazana jest również stonowana kolorystyka dekoracji oraz dobre dopasowanie do jej ubarwienia koloru farby, jaką pomalujemy pozostałe ściany w pokoju. 

Jaki styl aranżacyjny sprawdzi się w sypialni?

Ponieważ sypialnia ma być miejscem odpowiednim do wypoczywania, o kojącej zmysły aranżacji, najlepiej sprawdzi się w niej wystrój w stylu nowoczesnym, skandynawskim, loftowym, prowansalskim czy boho. Są to takie style wnętrzarskie, które wprowadzają do pomieszczeń efekt przytulności, bardzo istotny w przypadku sypialni. Wiele zależy jednak od preferencji użytkowników tego wnętrza. Kobiety często chętniej decydują się na bardziej ozdobne style aranżacyjne, jak boho, vintage czy glamour, ponieważ na co dzień lubią otaczać się ciekawymi, czasami biżuteryjnymi wręcz dekoracjami. Wśród panów panuje natomiast większa sympatia do wnętrz nieco bardziej surowych, za to nowoczesnych i w maksymalnym stopniu funkcjonalnych. Dzisiaj największą popularnością cieszą się zatem sypialnie w stylu skandynawskim, niekiedy z dodatkowymi elementami stylu glamour lub stylu industrialnego. Do takich aranżacji idealnie pasują opisane już lamele na ścianie, a także łóżka tapicerowane z wysokim wezgłowiem, proste meble i miękkie tekstylia, które sprawiają, że przebywanie w sypialni pozwala czuć się komfortowo i swobodnie. 

Szybka i efektowna metamorfoza sypialni może opierać się wyłącznie na zmianie wyglądu ścian. To właśnie one z reguły wybijają się na pierwszy plan aranżacji i to dzięki nim mamy szansę nadać swojemu wnętrzu przytulniejszy charakter. 

Produkt dodany do ulubionych
Produkt dodany do listy