Pokój dla nastolatka - jak urządzić?

Urządzenie pokoju dla swojego nastoletniego dziecka może stanowić ogromne wyzwanie dla wielu rodziców. Dorastająca pociecha posiada już bowiem swoje jasno sprecyzowane upodobania dotyczące przestrzeni, w której spędza sporą część swojej doby.  W niniejszym artykule udzielimy kilku praktycznych rad, które pozwolą Ci w skuteczny sposób zaaranżować pokój młodzieżowy. 

Pokój dla nastolatka – czego nie może w nim zabraknąć?

Urządzając pokój dla nastolatka, musisz wziąć pod uwagę zarówno przestrzeń do nauki, jak i tę, w której Twoje dziecko będzie spędzać wolny czas. Nie zapomnij więc o meblach, takich jak obszerne biurko z praktycznymi szufladkami, wygodne krzesło, które pozwoli na zachowanie zdrowej pozycji, a także szafa na ubrania, półki na książki oraz łóżko. Stanowią one niezbędną podstawę w każdym pokoju młodzieżowym. Powinny one charakteryzować się najwyższą jakością, aby towarzyszyły one Twojemu dziecku wiele lat. W pokoju dla nastoletniego dziecka nie może zabraknąć również lampki nabiurkowej czy pudełek lub szufladek, które pozwolą na sprytną i przemyślaną organizację przestrzeni. 

pokój, pokój dla nastolatka, gabinet, lamele na ścianie, lamele w pokoju, czarne lamele

Jak urządzić ściany w młodzieżowym pokoju?

Istotną rolę w pokoju młodzieżowym odgrywają również ściany. Zwracają one uwagę tuż po wejściu w próg, z tego też powodu powinny być one stylowo urządzone. Dokonadlym rozwiązaniem staną się fototapety czy też tapety ścienne, które zdobywają coraz to większa popularność, jeśli chodzi o nowoczesne wnętrza. Stanowią one opcję zarówno ponadczasową i uniwersalną, jak i niezwykle oryginalną. Mogą one bowiem przedstawiać różnorodne motywy, krajobrazy czy scenerie - wszystko zależy oczywiście od indywidualnych preferencji Twojego dziecka. Alternatywą dla tego rodzaju dekoracji mogą stać się lamele ścienne. Prezentują się nadzwyczaj nowocześnie, dopełniając atmosferę każdego pokoju, niezależnie od stylu, w jakim został zaaranżowany. Lamele odznaczają się także odpornością na uszkodzenia, dzięki czemu staną się niepowtarzalną ozdobą na wiele lat.

Pokoje dla nastolatka – na co zwrócić uwagę?

Nastolatek, w przeciwieństwie do młodszego dziecka, posiada już swoje własne zdanie na temat preferowanych stylów aranżacji wnętrz czy elementów, które powinny się znajdować w jego pokoju. Z tego też powodu, do wspólnego urządzania przestrzeni powinieneś włączyć również swojego kilkunastolatka, aby oszczędzić mu, a co za tym idzie sobie, nieprzyjemnych niespodzianek. Zabierz swoje dziecko na wspólne spacery po sklepach, w poszukiwaniu odpowiednich mebli, takich jak biurko, krzesło czy szafa. Jeśli jednak chcesz mu sprawić niespodziankę, możesz jedynie zapytać się, jakie style urządzania wnętrz wpisują się w jego gusta, o jakich meblach czy dodatkach marzy, jakie połączenia kolorów preferuje. Te pytania pozwolą na stworzenie idealnego pokoju młodzieżowego, dostosowanego do jego preferencji. 

Jakie dodatki do pokoju nastolatka?

Pokój nastolatka to nie tylko meble, ale również dodatki. To właśnie dzięki nim Twój syn czy też córka może wyrazić siebie - własny styl, upodobania, charakter, preferencje czy indywidualną osobowość. Do dodatków, które z pewnością staną się modnym, ale zarazem oryginalnym elementem, w mistrzowski sposób dopełniającym przestrzeń młodzieżową, staną się puchate dywany, sztuczny bluszcz na ściany, ulubione rośliny Twojego dziecka czy powieszone zdjęcia, plakaty lub obrazy. Jeśli chodzi o tę ostatnie, aby nadać im niezwykłego charakteru, mogą zostać oprawione w fantazyjne ramki. W obecnych czasach, na szczycie najpopularniejszych trendów wnętrzarskich z powodzeniem figuruje światło. To właśnie ono odgrywa istotną rolę w nowoczesnych pokojach dla nastolatków. Mamy tutaj na myśli głównie różnego rodzaju lampki i światełka, które będą odpowiedzialne za niebanalny klimat. Prezentują się one szczególnie efektownie po zmroku.

Przestrzeń na rozwijanie zainteresowań i pasji

Ostatnim elementem, na który należy koniecznie zwrócić uwagę, zastanawiając się, jak urządzić pokój dla nastolatka, jest przestrzeń na rozwijanie pasji i zainteresowań. Zaraz obok przestrzeni do nauki do sprawdzianów czy odrabiania prac domowych, odgrywa ona niezwykle istotną rolę w każdym pokoju. To właśnie tutaj Twoje dziecko będzie mogło oddawać się swoim największym zamiłowaniom, poszerzając swoją wiedzę i doskonaląc umiejętności. Jednak aby mogło tego dokonać, niezbędna jest odpowiednio zaaranżowana przestrzeń. Powinna być ona ściśle dostosowana do zainteresowań Twojego dziecka. Jeśli Twój nastolatek pasjonuje się malarstwem, wygospodaruj mu oddzielną przestrzeń, gdzie będzie mógł rozstawić swoje sztalugi, a także inne akcesoria. Jeżeli natomiast w wolnym czasie najchętniej sięga po książkę, koniecznie postaw na biblioteczkę, która pomoże w przemyślanej segregacji ulubionych tytułów.

Mamy nadzieję, że niniejszy artykuł nieco przybliżył Ci temat urządzania pokoju młodzieżowego. Pamiętaj, że wszystko zależy w ostatecznej decyzji tylko i wyłącznie od preferencji Twojego nastolatka. My jedynie podsunęliśmy kilka ciekawych i modnych pomysłów. 

Produkt dodany do ulubionych
Produkt dodany do listy

Informujemy, że nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).