Wnętrza w stylu vintage – czym się charakteryzują?

Ludzie są coraz bardziej świadomi, jak ważna jest ochrona przyrody. Ten trend obserwujemy w wielu dziedzinach naszego życia: od kosmetyków po modę, od samochodów po domy. Aby oszczędzać zasoby i chronić naszą planetę przed zniszczeniem, staramy się znaleźć sposoby na ponowne wykorzystanie materiałów zamiast wyrzucania ich po ich jednokrotnym lub dwukrotnym użyciu. I ten trend dotarł również do wystroju wnętrz! Styl vintage jest obecnie jednym z najpopularniejszych trendów w dekoracji, ponieważ pozwala nam tworzyć urocze przestrzenie przy znacznie mniejszym wysiłku, niż wymagałoby to, gdybyśmy chcieli, aby wszystko było nowe i wyglądało nowocześnie. Styl vintage oddaje historię, ducha przeszłości w najlepszy możliwy sposób. Wypełnia dom wygodą, ciepłem, harmonią nawet w drobiazgach. Nic dziwnego, że vintage ma wielu fanów. 

Styl vintage - Jak je urządzić?

Aranżując pomieszczenie w stylu vintage, należy zwrócić uwagę na materiały i wykończenia. W przypadku sufitu idealnym rozwiązaniem byłaby biała farba, bielenie lub jasny tynk. Najbardziej autentycznym rozwiązaniem do dekoracji ścian będzie tapeta (gładka, pasiasta lub kwiatowa), tynk lub farba w kolorach takich jak: biały, beżowy, popielaty róż, jasnoniebieski, zielonkawy, jasnobrązowy. Wszystko zależy od rozmieszczenia akcentów. Jeśli meble są kluczowym elementem wystroju pokoju, preferowane jest neutralne wykończenie. W przypadku skromnej oprawy uwagę powinny przyciągać ściany o jasnym wzorze i odpowiednich elementach dekoracyjnych. Podłogi można pokryć dużymi, zniszczonymi płytkami, parkietem lub deskami parkietowymi.

Jak wprowadzić styl vintage do swojego wnętrza?

Wprowadzanie stylu vintage do wnętrza wcale nie oznacza zaśmiecania przestrzeni antykami, okresowego zdmuchiwania z nich kurzu i podziwiania ich bez odwagi, by ich dotknąć. Wręcz przeciwnie, vintage to umiejętne połączenie starego i nowoczesnego w jeden harmonijny styl. Styl vintage to ogromna gama możliwości w dekorowaniu przestrzeni i miejsca na pomysły. Styl pozwala łączyć różnorodne antyki z własną historią i charakterem. Możesz wypełnić wnętrze kilkoma antycznymi przedmiotami lub stworzyć imitację. Tworząc wnętrze w stylu Vintage, ważne jest, aby wybrać motyw obrazów z przeszłości i stworzyć kompozycje, które wyrażają określony nastrój i ideę.  Ten styl jest bardzo ekonomiczny i nie wymaga dużych nakładów finansowych, o ile oczywiście nie kupujesz antyków. Dlatego chcąc zaprojektować piękne wnętrze należy pamiętać o następujących kwestiach:

  • Podstawowym wymogiem jest harmonia pomiędzy wszystkimi przedmiotami. Nie bój się eksperymentować z gatunkami drewna, kolorem.
  • Nie spiesz się z zakupem elementów wnętrza, ponieważ projekt w stylu vintage powstaje stopniowo i wymaga czasu.

Styl vintage – Jak zaaranżować lamele?

Styl vintage to sztuka życia w zgodzie z naturą i historią. Z tego powodu lamele cieszą się dużą popularnością we wnętrzach w stylu vintage. Mogą służyć jako elementy funkcjonalne lub dekoracyjne. Lamele na ścianę świetnie nadają się do przechowywania roślin, książek lub innych przedmiotów, które chcesz wyeksponować na swojej ścianie.

styl vintage, lamele za kanapą, lamele w stylu vintage, lamele na ścianie

Styl vintage a retro - Jakie są różnice?

Styl retro wykorzystuje krzykliwe, jasne, soczyste kolory, natomiast vintage charakteryzuje się spokojnymi i bardzo stonowanymi odcieniami. Styl retro ma pewne elementy, które przypominają nam przeszłość, ale w nowy sposób: kształty często są geometryczne lub industrialne, jest wiele detali, faktur i materiałów , które można znaleźć w meblach z lat 70-tych lub 80-tych. Styl vintage jest bardziej klasyczny; bazuje na elementach z lat 20. lub 30. 

Styl vintage – Jakie kolory wnętrza wybrać?

Wnętrza w stylu vintage to  także obfitość kwiecistych nadruków przeplatanych wzorami, roślinami i drzewami, które tworzą wyjątkową atmosferę w domu. Dobrze prezentują się tapety i tekstylia z chińskimi i japońskimi wzorami: ptaki, motyle, gałęzie roślin. Kolorystyka utrzymana jest w spokojnych, stonowanych tonach. Oprócz odcieni mlecznych i beżowych często pojawiają się bladoszary, liliowy oraz róż. Profesjonaliści zalecają wykonanie jasnego akcentu na meblach lub na ścianach.

Dodatki, o których nie można zapomnieć

Dekorowanie w stylu vintage powinno być bardzo ostrożne, zwłaszcza dobór materiałów do wykończenia mieszkania. Główną ideą jest wybór wszystkiego, co naturalne. Nie ma sztucznych materiałów. Idealnie będą pasować drewno, lamele, kamień naturalny i dekoracyjny, miedź, brąz, ceramika. Trudno wyobrazić sobie całe wnętrze w stylu vintage bez oryginalnych tekstylnych narzut, pledów odrzuconych na oparcie krzesła, ręcznie wyszywanych serwetek i pelerynek, poduszek, czy kolorowych dywaników. Obowiązuje ta sama zasada - naturalność. Kwiatowe nadruki są często używane w tekstyliach. Ten wzór należy łączyć z innymi elementami. Do wnętrza w stylu vintage idealnie wpasują się następujące elementy:

  • Zegary stołowe lub ścienne
  • Figurki porcelanowe lub fajansowe
  • Obrazy w drewnianych ramach
  • Świeczniki
  • Kwiaty i rośliny
  • Wazony ozdobne i talerze
  • Kosze zdobione ręcznie
  • Stojaki na czasopisma
Produkt dodany do ulubionych
Produkt dodany do listy