Mieszkanie w stylu prowansalskim - jaki to styl?

Styl prowansalski narodził się we francuskim regionie zwanym Prowansją. Jest bardzo charakterystyczny dla tamtejszych posiadłości, zyskuje na znaczeniu również w nowoczesnych mieszkaniach. Czym charakteryzuje się styl prowansalski? Czy wpisuje się w najnowsze trendy wnętrzarskie? 

Styl prowansalski – czym się charakteryzuje?

Południowo-wschodni region Francji zwany Prowansją kojarzony jest głównie z łagodnego klimatu, dużego nasłonecznienia czy pól lawendy. Zabudowania, jakie dominują w tej części państwa to przede wszystkim niskie kamienne domy wypełnione światłem oraz delikatnymi dekoracjami. Styl prowansalski mający swój początek w rozsławionym francuskim regionie uznawany jest za ponadczasowy. Nawiązuje do klasycznej elegancji, często odwołując się do sielskiego i błogiego klimatu wiejskiego. W nowoczesnym wydaniu opiera się o jasne kolory, najczęściej beże wzbogacone mocniejszymi dodatkami, które dają uczucie niewymuszonego luksusu.

Styl prowansalski to proste rozwiązania architektoniczne, które tworzą wyjątkowy efekt, głównie za sprawą zastosowania jakościowych surowców czy stonowanych dodatków. W ostatnich latach zyskuje na znaczeniu. We wnętrzach prowansalskich prawie zawsze króluje biel, uzupełniona o ciepłe odcienie beżu. Występuje sporo akcesoriów, jednak ważny jest umiar. Często pojawiają się również dodatki w jasnym odcieniu fioletu nawiązujące do rozległych pól lawendy. 

Jak urządzić mieszkanie w stylu prowansalskim?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, jak urządzić mieszkanie w stylu prowansalskim. Architekci wskazują, że warto ten styl dostosować do swoich preferencji i potrzeb. Eksperci zachęcają, aby nie odtwarzać gotowych projektów, ale dostosować rozwiązania do metrażu czy typu oświetlenia. Najważniejszymi wyznacznikami, które pozwolą uzyskać efekt stylu prowansalskiego, są meble wykonane z drewna, wikliny lub bawełny (szczególnie w salonie i sypialni). Charakterystyczne umeblowanie składa się z kredensów z wieloma przegródkami oraz regałów z efektem shabby chic. Bardzo ważne jest wybranie odpowiedniej ceramiki, najlepiej, gdy zawiera motywy kwiatów lub ziół oraz nawiązuje do stylu vintage. Zastawa ta często prezentowana jest właśnie w oszklonych kredensach stanowiących nieodzowną część kuchni lub jadalni. Dekorując pomieszczenia nawiązujące do Prowansji, można wykorzystać akcesoria z drugiej ręki. Dekoracji uzupełniających wystrój w klimacie prowansalskim warto szukać nie tylko w sklepach z antykami, ale również na pchlim targu. Znaleźć tam można prawdziwe perełki, które bezpośrednio nawiązują do tego charakterystycznego stylu. 

lamele, lamele za telewizorem, lamele w stylu prowansalskim

Lamele w stylu prowansalskim - jak wprowadzić do swojego mieszkania?

Mieszkanie w stylu prowansalskim warto uzupełnić o lamele, szczególnie w części dziennej. Prowansja to przede wszystkim wykorzystanie naturalnych surowców i tworzyw. Lamele na ścianę będą nawiązywać do stylistyki francuskiej, nadając nowoczesnego sznytu. To rozwiązanie dla osób, które nie tylko chcą uzupełnić wystrój, ale również przełamać konwencję ciekawym akcentem. Na terenie południowej Francji to właśnie drewno i kamień są wykorzystywane do dekoracji ścian domu, dlatego warto zastosować rozwiązanie uwzględniające wysokiej jakości lamele

W jakich pomieszczeniach sprawdzi się styl prowansalski? O czym musisz pamiętać?

Tak naprawdę nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o stosowanie tej stylistyki, gdyż łączy się również z estetyką klasyczną czy nowoczesną, za każdym razem dając inny rezultat. Można zatem urządzić mieszkanie w stylu prowansalskim lub wyłącznie kuchnię, salon czy sypialnię. Salon nawiązujący do klimatu południowej Francji pozwoli na relaks po pracy, sypialnia z dodatkami prowansalskimi będzie niezwykle komfortowa, szczególnie jeśli uzupełni ją się o bawełniane dodatki. Prowansja może także zawitać do kuchni, warto pamiętać o umieszczeniu na parapecie doniczki z lawendą. 

Styl prowansalski nawiązuje do palety kolorów, dlatego warto pamiętać o umieszczeniu na ścianach kolorowych malowideł lub słynnych reprodukcji przedstawiających kwiaty, łąkę czy sielskie życie na wsi. W Prowansji króluje kamień, dlatego można pokusić się o wyspę kuchenną nawiązującą do tej stylistyki czy podobne akcenty w salonie. 

Łączenie stylu prowansalskiego z innymi stylami

Styl prowansalski może być łączony ze stylistyką śródziemnomorską, charakterystyczną dla włoskiej prowincji. Połączenie tych dwóch estetyk pozwoli stworzyć nietypowe zestawienie, które będzie prezentować się oryginalnie w każdym pomieszczeniu. Styl prowansalski sprawdzi się również w połączeniu z klasyką, można go zastosować poprzez zestawienie ze sobą czerni i bieli, uwzględniając charakterystyczne dodatki dla południa Francji. Dobrym zestawieniem będzie także synteza nowoczesnych trendów wnętrzarskich (kamień, szarość, szkło) przełamana prowansalską bielą, uzupełnioną o lamele

Mieszkanie w stylu prowansalskim może nawiązywać do słonecznych wakacji we Francji. Estetyka ta pozwoli na stworzenie komfortowych pomieszczeń nawiązujących do najnowszych trendów wnętrzarskich. 

Produkt dodany do ulubionych
Produkt dodany do listy

Informujemy, że nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).