Wnętrza w stylu rustykalnym – czym cechuje się styl rustykalny?

Styl rustykalny to jeden z najbardziej popularnych trendów w świecie home designu. Rustykalne wnętrze to takie, które zachwyca przytulną atmosferą i unikatowością. Styl przesiąknięty jest historią, co dodatkowo nadaje mu oryginalności. Jakie wnętrza mogą nosić miano rustykalnych? Jak wprowadzić styl rustykalny do swojego domu? Przeczytaj artykuł, a dowiesz się, jak zamieć wnętrze swojego mieszkania na przytulne i stylowe. 

Czym charakteryzują się wnętrza urządzone w nurcie rustykalnym?

Styl rustykalny nawiązuje do tradycji. Sięga aż do przełomu XiX i XX wieku, przypominając swoim wyglądem polskie dworki ubiegłych epok. Rustykalizm to przede wszystkim nawiązanie do klasyki, nie podążanie za modami. Styl rustykalny nieodłącznie idzie w parze z naturą. Konwencja wykorzystuje naturalne materiały i tkaniny. Styl jest więc przepełniony naturalnym drewnem, lnem czy bawełną. Rustykalizm to powrót do darów natury, dlatego w domu z tego rodzaju designem znajdziemy wiele roślin. Rustykalne wnętrza zawierają odwołania do sztuki ludowej i folkloru. Styl ma przede wszystkim sprawiać, aby mieszkańcy czuli się odprężeni, zrelaksowani. Motyw przypomina niekiedy wiejski domek, pełen zapachu chleba i gorącego mleka. Unikatowość stylu wynika przede wszystkim z licznych możliwości, jakie za sobą niesie. Jest niesamowicie różnorodny, pełen ciekawych motywów i rozwiązań. Niezależnie jakie elementy zastosujesz, wszystkie łączy jeden fakt - sielskość, tak zwane "slow life". 

Jak wprowadzić styl rustykalny do swojego wnętrza?

Jeśli zastanawiasz się jak wprowadzić styl rustykalny do twojego wnętrza - dobra wiadomość, w bardzo prosty sposób. Aby wprowadzić wiejski, tradycyjny klimat nie musisz mieszkać na wsi. To podstawowa kwestia, która niekiedy hamuje właścicieli mieszkań w mieście. Wprowadzenie elementów rustykalnych jest możliwe nawet w najbardziej nowoczesnym apartamencie. Pierwszym elementem, na który powinieneś zwrócić uwagę jest kolorystyka wnętrza. Rustykalne wnętrza uwzględniają kolorystykę ziemi i brązów. Idealnie sprawdzi się niezawodna i ponadczasowa biel oraz beż. Kolory te wiodą prym, jednak na rynku odnajdziesz projekty, wprowadzające inne palety barw, w zależności od upodobań mieszkańców. Styl rustykalny to powrót do natury, dlatego w twoim wnętrzu nie może zabraknąć motywów kwiatowych. Idealnym rozwiązaniem są zarówno żywe kwiaty, jak i suszone. We wnętrzu powinny dominować trzy elementy - drewno, cegła i kamień. Ustrzegaj się nadmiaru nowoczesnych gadżetów i elektronicznych urządzeń. 

styl rustykalny, lamele w stylu rustykalnym, lamele, lamele na ścianie

Czym wyróżnia się styl rustykalny?

Styl rustykalny to wyjątkowy motyw na scenie domowego designu. Dlaczego? Większość obecnie panujących trendów wykazuje się chęcią unowocześnienia, usprawnienia i zminimalizowania przestrzeni. Współczesnym wnętrzom często brakuje przytulności. Z powodu wygody wybieramy wnętrza proste, niekiedy surowe.

Kwintesencją stylu rustykalnego jest podanie ręki mieszkańcom, sprawienie, że mają czuć się dobrze i swobodnie. Wnętrze dedykowane jest na miłośników domowego ogniska oraz czasu spędzanego w gronie rodziny. 

Panel lamelowy - idealne wpasowanie się w rustykalne wnętrza

Lamele na ścianie kojarzą nam się głównie z hotelowym apartamentem lub restauracją. Nic bardziej mylnego. Z roku na rok panel lamelowy nabiera popularności także w naszych prywatnych wnętrzach. Dlaczego? Powodów jest wiele. Przede wszystkim lamele nadają niepowtarzalnego charakteru każdemu wnętrzu. Idealnie łączą się ze stylem rustykalnym, ponieważ spełniają wszystkie jego założenia.

Lamele to pionowe lub poziome listwy, które tworzą niecodzienne aranżacje. Z powodzeniem wprowadzają element tradycji do mieszkania. Mogą być położone zarówno na całą ścianę, część lub na sufit, w zależności od wizji projektanta. Lamele coraz częściej stanowi nierozłączną parę z wnętrzem w stylu rustykalnym, stanowiąc jego uzupełnienie lub bazę.  

Motyw rustykalny w domu – meble, dekoracje i dodatki

Wnętrza, spełniające założenia stylu rustykalnego, powinny zawierać meble i dekoracje, wpisujące się w jego założenia. Meble powinny przede wszystkim charakteryzować się prostotą. Meble w stylu rustykalnym pozbawione są nowoczesnych uproszczeń oraz ekstrawaganckich wzorów. Materiałem, który dominuje jest drewno. Idealną formę stanowi niezmienione, nieprzerobione drewno, w którym widoczne są słoje, pęknięcia, niedoskonałości. Meble mają nawiązywać do wiejskich tradycji. Dlatego idealnym wyborem będą solidne, mocne meble, które będą dawały wrażenie długowieczności. Idealnym dopełnieniem rustykalnej przestrzeni będą drewniane półki, kredensy, szafy. Wszystko w możliwie jak najbardziej naturalnej formie. Elementem, który dodaje walorów w rustykalnym domu jest kominek, idealny do zbudowania domowej atmosfery. Idealnym dopełnieniem designu są tekstylia. Dywaniki, koce, obrazy na płótnie, makramy - to wszystkie elementy, których nie sposób ominąć. Idealnie sprawdzą się koronki, zwłaszcza w formie nawiązującej do folkloru. Dopełnieniem każdego rustykalne wnętrza jest wiklina, która nie tylko pięknie wygląda, ale także jest bardzo funkcjonalna. 

Styl rustykalny daje ogromne pole do popisu. Jest niezwykle bogaty w motywy, tkaniny, wzory. To od twojej wyobraźni zależy, jak będzie wyglądało twoje mieszkanie. Nawiązanie do tradycji, główne założenie rustykalnego wnętrza, sprawi, że przedmioty z pozoru niepotrzebne, idealnie sprawdzą się w twoim domu. 

Produkt dodany do ulubionych
Produkt dodany do listy

Informujemy, że nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).