- Patrycja Szulim
- Inspiracje
Zarówno drewniane, jak i betonowe aranżacje są cenione przez architektów i cieszą się nieustającą popularnością. Trudno się temu dziwić – w zależności od projektu pozwalają podkreślić atuty wnętrza, nadając przestrzeni nowoczesny, niebanalny charakter. Rozwiązania wykorzystujące potencjał obu tych materiałów to nie tylko donice z betonu architektonicznego na drewnianej podstawie, ale także lamele na ścianie, a nawet elementy sztuki użytkowej. Oto kilka wskazówek i inspiracji, na które watro zwrócić uwagę, chcąc wykorzystać połączenie drewna i betonu!
Drewno i beton – ponadczasowe elementy wyposażenia wnętrz
Drewno i beton to materiały, które cieszą się długą historią, jeśli chodzi o ich zastosowanie we wnętrzach – od zarania dziejów wykorzystywane były w aranżacjach. Ich uniwersalny charakter zaowocował licznymi projektami pozwalającymi wydobyć walory pomieszczeń, a tym samym uświetnić zarówno przestrzeń prywatną, jak i wnętrza obiektów użyteczności publicznej. Wydawać mogłoby się, że te dwa pomysły na aranżację są ze sobą sprzeczne – drewno wprowadza do pomieszczeń wizualne ciepło, przywodząc na myśl tradycyjne, rustykalne i skandynawskie mieszkania. Beton z kolei przywodzi na myśl surowość industrialnych i minimalistycznych przestrzeni.
Czy zatem połączenie drewna i betonu może okazać się przepisem na stworzenie wymarzonego i harmonijnego pomieszczenia? Okazuje się, że tak – kluczem do sukcesu będą tu proporcje – to one, wraz z wysoką jakością użytych materiałów – pozwolą wykorzystać atuty tego designerskiego duetu i stworzyć harmonijną, wyważoną przestrzeń. Jak więc wykorzystać te materiały i w jakich wnętrzach połączenie drewna i betonu może okazać się aranżacyjnym strzałem w dziesiątkę?
Beton i drewno w mieszkaniu – gdzie sprawdzi się takie połączenie?
Nowoczesna aranżacja wykorzystująca zarówno beton, jak i drewno pozwala urządzić mieszkanie w innowacyjny i pełen wyjątkowego charakteru sposób. Potencjał obu materiałów daje duże pole do popisu zarówno profesjonalistom, jak i amatorom niebanalnych duetów wnętrzarskich. Kompozycja składająca się drewna i betonu uświetni zarówno sypialnie, jak i nowoczesne przestrzenie łączące salon i aneks kuchenny. Dobrym przykładem może być konstrukcja, w której lamele tworzą ciekawy kontrast z betonowymi elementami wykończenia. Taki duet także okazać się nowoczesnym pomysłem na aranżację minimalistycznej kuchni, w której zrezygnujemy ze zbędnych dodatków, na rzecz stylowej ozdoby, którą będzie stanowiło właśnie połączenie drewna i betonu.
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać urok obu materiałów, aranżując mniejsze przestrzenie. Ciekawym pomysłem mogą okazać się konstrukcje łączące lamele z betonową ścianą, które umieszczone zostaną w przestrzeni korytarza lub designerskie dodatki wykorzystujące oba te odpowiednio zaimpregnowane materiały – wówczas złożone z nich ozdoby i konstrukcje będą mogły uświetnić zarówno wnętrze kameralnej łazienki, jak i przestronny salon.
Jak połączyć drewno i beton?
Z uwagi na charakter obu materiałów, tak naprawdę to nie rodzaj pomieszczenia decyduje o tym, czy połączenie drewna i betonu odnajdzie się we wnętrzu, a wyważona kompozycja, jaką stworzyć można z ich udziałem. W dobie dzisiejszych możliwości architektonicznych nic nie stoi na przeszkodzie, aby drewniana aranżacja z betonowymi elementami uświetniła nowoczesne mieszkanie w szerszym zakresie lub ograniczyła się jedynie do określonego pomieszczenia, którym może być chociażby przedpokój, sypialnia czy gabinet. Wybrane elementy, np. drewniane lamele czy inne elementy z drewna mogą tworzyć odpowiadający najnowszym trendom kontrast z betonową ścianą lub posadzką.
W zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać, możemy zmieniać proporcje wykorzystanych materiałów, a tym samym – wpływać na finalny charakter przestrzeni. Te wnętrza, w których będą dominować drewniane elementy, będą bardziej przytulne, a z kolei te, w których przeważać będą betonowe powierzchnie – zachwycą surowością subtelnie przełamaną drewnianymi akcentami. Połączenie drewna i betonu to jednak nie tylko elementy wykończeniowe, takie jak lamele. Duet tych materiałów odnajdziemy także w licznych dekoracjach, przedmiotach codziennego użytku, eleganckich ściankach ażurowych, boazeriach, a nawet elementach oświetlenia. Dzisiejsze designerskie możliwości to prawdziwy wachlarz inspiracji, które można wykorzystać, zastanawiając się, jak połączyć drewno i beton!
Lamele ścienne - dąb wotan [30x40]
Lamele ścienne - dąb sonoma [30x40]
Lamele ścienne - dąb artisan [30x40]
Lamele ścienne - czarny mat [30x40]
Lamele ścienne - biały mat [30x40]
Lamele ścienne - orzech [30x40]
Lamele ścienne - fornir dębowy [30x40]
Lamele ścienne - antracyt [30x40]
Lamele ścienne - złoty połysk [30x40]
Lamele z betonową ścianą – pomysł na aranżację salonu
Jednym z nowoczesnych trendów, a zarazem ciekawym pomysłem na urządzenie wnętrza, jest konstrukcja wykorzystująca lamele wykonane z płyty MDF pokryta czterostronnym laminatem. Taka aranżacja – zlokalizowana np. na ścianie za sofą lub za telewizorem – może okazać się stylowym sposobem na urządzenie salonu. Innym rozwiązaniem, jakie wkomponuje się w innowacyjny salon, są konstrukcje łączące lamele z betonową ścianą, które wykorzystamy, by wizualnie oddzielić otwartą na salon kuchnię. Warto zwrócić uwagę na geometryczne na lamele typu standard oraz panele 3D dostępne w ofercie lameo.pl, z wykorzystaniem których możliwe jest tworzenie zarówno prostych i minimalistycznych, jak i geometrycznych dekoracji. Z uwagi na różnorodność laminatu jakimi mogą być pokryte lamele, bez trudu uda się dopasować ich odcień zarówno do stylistyki wnętrza, jak i własnych preferencji – ciekawym wyborem mogą być listwy dekoracyjne w ciepłych kolorach, np. orzech czy dąb popielaty. Ich barwa stworzy niesztampowe połączenie z surowością i fakturą betonowej ściany, a nawet sufitu!
Aranżacja przedpokoju w betonie i drewnie
Zastanawiając się, jak połączyć drewno i beton, warto skierować uwagę nie tylko salon, ale także na mniejsze przestrzenie. Stylowym wnętrzem, jakie zaaranżujemy z udziałem tych materiałów może stać się również nowoczesny przedpokój. Warto wprowadzić do niego elementy umiejętnie opracowanego kontrastu – np. surowość betonowej faktury i ciepło drewna, z jakiego wykonane zostały szafy, wieszaki lub rama lustra. Jeśli w przestrzeni brakuje nieco światła dziennego, dobrym rozwiązaniem będą jaśniejsze lamele ścienne, takich jak np. dąb sonoma czy dąb artisan. Tak zaaranżowany przedpokój bez trudu wpisze się w najnowsze architektoniczne trendy, samo połączenie natomiast będzie nie tylko dekoracją, ale i pomysłem na sprytny podział przestrzeni. Jego doskonałym uzupełnieniem będą lamele na ścianie.Wykorzystując lamele, w prosty sposób można z ich pomocą podzielić przedpokój na strefy – tę, w której odwiesimy płaszcze lub pozostawimy buty i tę, w której witamy gości.
Trudno przecenić potencjał architektoniczny, jaki kryją w sobie drewno i beton. Ich połączenie nie tylko zachęca do odkrywania designerskich inspiracji, ale pozwala na tworzenie przemyślanych i spójnych aranżacji, które stają się dopełnieniem nowoczesnych przestrzeni. Dziś, dzięki dostępności takich systemów jak lamele ścienne, wybór nowatorskich rozwiązań nie musi być wyzwaniem.Niezależnie od tego, czy planujemy urządzić salon, przedpokój, sypialnię czy inne wnętrze – oba te materiały sprawią, że mieszkanie wpisze się w najnowsze trendy, zachwycając ponadczasowym charakterem zarówno gości, jak i domowników!